Motywacja dla średniozaawansowanych: satysfakcja z pracy i niezadowolenie
- Dorota Kanafa-Chmielewska
- 26 sty 2021
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 kwi 2024
Czego potrzeba pracownikowi i jak dostatek lub brak tych elementów wpływa na jego zachowania?

Motywatory i czynniki higieny
Gdybyś miał opisać swoją pracę, zapewne zacząłbyś od elementów, które są dla Ciebie ważne, obecne lub nieobecne w Twoim środowisku pracy.
Dzięki badaniom (ich pionierem był Frederick Herzberg) okazało się, że ludzie dzielą wspomniane elementy na konieczne i na te ekstra oraz zauważają ich obecność lub brak. Mają one swoje nazwy. Pierwsze ("a must have"), które możnaby porównać do wody w kranie (jak jest, każdy uważa to za coś oczywistego, jak jej nie ma, wówczas jest to bardzo zauważalne i stresujące), noszą nazwę czynników higieny (łatwo skojarzyć z wodą 😉). Ich BRAK odpowiada za wystąpienie niezadowolenia z pracy. Gdy są, NIE wywołują satysfakcji z pracy. Drugie, "wisienki na torcie", generują satysfakcję z pracy, a ich brak NIE jest źródłem niezadowolenia.
Celowo nie wymieniam elementów wchodzących do wspomnianych dwóch grup, bo w każdej organizacji mogą być inne. A powielanie podziału Herzberga w każdej organizacji jest błędem. Dobra wiadomość jest taka, że umiem zidentyfikować czynniki higieny i motywatory. Jeśli więc chcesz wiedzieć jakie są czynniki higieny i motywatory w Twojej firmie, śmiało do mnie napisz dorota.kanafa@gmail.com Mogę je dla Was zbadać, opisać w praktycznym raporcie i co najważniejsze, przetłumaczyć na zachowania pracowników.
“Satysfakcja i niezadowolenie z pracy to dwa odrębne wymiary, które są od siebie niezależne, ponieważ za ich wystąpienie odpowiadają inne elementy środowiska pracy”
Konsekwencje dostatku i niedoboru: zachowania obywatelskie i kontrproduktywne
Występowanie lub brak czynników higieny i motywatorów ma konsekwencje w ludzkich zachowaniach. Występowanie czynników higieny zapobiega przejawianiu przez pracowników zachowań kontrproduktywnych (CWBs -counterproductive work behaviours). Z kolei obecność motywatorów sprzyja występowaniu zachowań obywatelskich (OCBs - organizational citizenship behaviours).
A najciekawsze i najczęściej najtrudniejsze do zrozumienia przez managerów jest to, że bardzo obywatelski pracownik może być jednocześnie kontrproduktywny. Czy na podstawie przeczytanego tekstu i rysunku poniżej potrafiłbyś/potrafiłabyś wyjaśnić dlaczego? 😀
Jeżeli jest to dla Ciebie trudne pytanie, a dodatkowo chcesz dowiedzieć się więcej o zachowaniach obywatelskich, kontrproduktywnych lub efektywnie zbadać satysfakcję i niezadowolenie z pracy wśród swoich pracowników, napisz do mnie dorota.kanafa@gmail.com
Zapraszam!
(#motivation #Herzberg #jobsatisfaction #motivators #hygienefactors #OCB #CWB #HR #zarządzanie #psychologiaworganizacji #psychologiabiznesu #psychologia #psychologiawpracy #C-level)

Comments